İHTİYARLIK HASTALIĞI

Mevlana Hazretlerinin büyük eseri Mesnevisinde yer almış ibret verici bi hikaye.

İhtiyar adamın biri, hastalanıp yatağa düşer. Çocukları doktor çağırır. Doktor gelir, hastanın şikayetlerini dinler, tansiyonunu, nabzını ölçer, sırtını dinledikten sonra:

– “Neyiniz var bey amca?” diye sordu. Hasta:

– “Ah! Sorma evladım, başım ve beynim ağrıyor.” Doktor:

– “Merak etme! Bu ağrılar hep ihtiyarlıktan.” Hasta:

– “Fakat gözümde de bulanma ve kararma var.” Doktor

– “Önemli değil, ihtiyarlıktan.” Hasta:

– “Sırtımda çok şiddetli bir ağrı var.” Doktor:

– “O da ihtiyarlıktan.” Hasta:

– “Doktorcuğum! Ne yersem dokunuyor, hazmedemiyorum.” Doktor:

– “Bak bey amca! Mide hazımsızlığın da ihtiyarlıktan.” Hasta:

– “Oğlum! Rahat nefes alamıyorum, nefesim daralıyor.” Doktor:

– “Bakınız, bu da ihtiyarlıktan. İnsan ihtiyarlayınca, akciğerleri iyi işleyemez olur.” deyince hasta iyice kızmış bir vaziyette:

– “Ey ahmak doktor! Sen ne biçim doktorsun öyle. ‘İhtiyarlıktan’ demekten başka şey öğrenmedin mi? Tek cevaba saplandın kaldın! Ey cahil! Sen bilmiyor musun ki, Allahü Teâlâ her derdin dermanını da vermiştir. Yazıklar olsun sana. Doktorluğun böyle zayıf olunca, böyle söylüyorsun.” deyince, doktor:

– “Ey yaşı geçmiş, işi bitmiş adam! Bu kızgınlığın ve sinirin de ihtiyarlıktan… Sabrın tükenmiş, bu yüzden hiddetleniyorsun.” der.

Bu kıssadan çıkaracağımız nasihatler: * Gençlik, kıymeti bilinmesi bir çağ. Geçmiyecek gibi geliyor insana ama, bir bakıyorsunuz yaşlanılmış.    Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.), kıyamet gününde insanoğlunun hayatından hesabını vermeden bir adım bile atamıyacağı beş konuyu şöyle izah etmiştir:

– “Ey kulum!    l- Ömrünü nerede geçirdin?    2- Gençliğini nerede harcadın?    3- Malını nereden kazandın?    4- Malını nereye harcadın?    5- Sıhhatini nasıl kullandın?”

Yoruma kapalıdır.