17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜNE HAZIRLANIYORUZ!

17 RAMAZAN DÜNYA HELAL GÜNÜNE HAZIRLANIYORUZ!

17 Ramazan 2013 yılında GİMDES’in önerisi ile WORLD HALAL COUNCİL’in onaylamasıyla bütün dünya müslümanlarının “Dünya Helal Günü’’ kabul edilmiştir.

Peki neden 17 Ramazan? Çünkü helal konusundaki ilk ayet olan Enfal Suresinin 69. Ayeti, hicri 624, Ramazanın 17. günü, İslam ve küfrün ilk savaşı olan Bedir Savaşı’nda nazil oldu. Peki, ayet-i kerimede Rabbimiz bizlere ne diyor?

“Artık elde ettiğiniz ganimetten helâl ve tayyib olarak yiyin ve Allah’tan korkun! Şüphesiz ki Allah, Gafurdur (çok bağışlayandır), Rahîmdir (çok merhamet edendir).”

Bu ayetten şunu anlıyoruz ki Allah biz Müslümanların helal ve sağlıklı besinler yemesini istiyor.

Yani sağlıklı, olgun, hamiyetli, vatanperver, dindar bir nesil inşa etmek istiyorsak, işe yiyip içtiklerimizin “Helal ve tayyib mi? Haram mı şüpheli mi?” olduğu konusundan başlamalıyız. Tayyib yani güzel insanlar istiyorsak, tükettiğimiz gıdaların helal ve tayyib yoldan kazanılmış ve Allah’ın haram kılmadığı, helal ve tayyib ürünlerden olmasına dikkat etmeliyiz.

Peki 17 Ramazan Dünya Helal Günü’nde neler yapabiliriz bir bakalım:

17 Ramazan Dünya Helal Günü gelmeden evimizi süsleyerek, coşkuyla karşılayabiliriz.

Ailemize, akrabalarımıza, arkadaşlarımıza, çevremize 17 Ramazan Dünya Helal Gününü anlatıp kutlayabilir, hediyeleşebiliriz.

İllerimizde bulunan Helal Dünya Marketleri’nden yoksa Online Helal Dünya Marketlerinden alışveriş yapıp iftar ve sahur soframızı ailemizle birlikte helaleştirebiliriz.

Siz de o güne özel Helalen Tayyiben kurabiyeler yapıp, ikramlarda bulunarak coşkuyla kutlayabilirsiniz.

Yoruma kapalıdır.