KURBAN BAYRAMIMIZ MÜBAREK OLSUN!..

“Her ümmet için, Allah’ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilahınız bir tek ilahtır. Şu halde yalnız ona teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele! “ HAC SÛRESİ(34)

“(Ey Muhammed!) Onlara, Adem’in iki oğlunun haberini gerçek olarak oku. Hani ikisi de birer kurban sunmuşlardı da, birinden kabul edilmiş, ötekinden kabul edilmemişti. kurbanı kabul edilmeyen, “Andolsun seni mutlaka öldüreceğim” demişti. Öteki, “Allah ancak kendisine karşı gelmekten sakınanlardan kabul eder” demişti.” MÂİDE SÛRESİ(27)


Terör acılarımızın devam ettiği, üstelik bu terörün en büyük tetikçisi vedestekçisi, büyük şeytan(ABD ve İSRAİL)’in ülkemizin ekonomik hayatına vurmaya çalıştığı pusuların peşpeşe yapıldığı bir ortamda bir Kurban Bayramını daha idrak ediyoruz. Bu bayramın öncelikle milletimize, tüm müslümanlara ve de insanlığa hayırlar getirmesini yüce Allah(cc)’tan diliyoruz Bu mübarek günlere eriştiren Rabbimize mahlukatı sayısınca hamd -ü senalar olsun.

Son zamanlarda büyük bir skandal yaşanıyor ülkemizde. Bayram günleri dahil yıl boyunca her gün marketlerinde, çeşit çeşit alkollü içkiler, bazılarında domuz eti ve domuzdan yapılmış ürünler satan koca koca market zincirleri de müslümanlara kurbanlık satışı yapıyorlar. Satanlara hiç bir sözümüz olamaz. Müslüman teba olmamıza rağmen Laik devlet yönetimine mahkum olmuşuz. Ama müslüman laik olamaz. Olursa müslüman olamaz. Eğer gerçekten müslümansa içki satan yerden alışveriş yapmaması, maslahatı için önemli bir keyfiyettir. O halde Kurbanını da bu kurumlara emanet etmemesi yine kendi maslahatı için önemli olmalıdır.

Şu günlerde bayram şekerlemeleri yine gündemde . Kaçak ve ruhsatsız olarak, sağlıksız şartlarda üretilen her türlü Bayram Şekerlemeleri Bayramımızı zehir etmesin. Ramazan Bayramı’nı fırsat bilen kaçak şekerlemeciler, yine sokakları sahte şeker, lokum ve çikolatalarla doldurdu. Bayramlarda diğer dönemlere göre 10 kat artış gösteren şekerleme, lokum çeşitleri, pasta ve baklava satışları, sağlıksız ve ruhsatsız imal edilen ürünleri yeniden gündeme getirdi. Bilhassa çocuklarımız için en azından hiperaktiflik hastalıklarına sebebiyet veren çeşitli katkı maddeli abur caburlara daha bir dikkatli olmalıyız. Bu maddelerin çoğunun ithal edildiği ülkeler bizim inancımıza ve bizim ekonomimize zarar vermmek için çalıtıklarını bile bile onların ekmeğine yağ sürmeyelim.Boykot yazımızda anlatılan çalışmalara destek verelim.

Bayramlarımızı da tatil fırsatı sayarak tatil beldelerine,tatil tesislerinde geçirmeye başladık. Gelin bu yanlış gidişi bu bayram durduralım. Ne idüğü belirsiz tatillerimizi iptal edelim. Bayramlarımızı çoluk çocuk, akraba, eş dost ve komşularımızla bayramlaşarak hakiki bir bayram olarak yaşayalım. Kurbanlarımızı mahalli idarelerin gösterdiği yerlerde kendimiz, kendimiz yapamıyorsak, tekbirlerine iştirak ederek güvendiğimiz kasaplara kestirelim. Kurban etlerimizi dinimizin tarifine uygun üç parçaya bölüp dağıtalım. Evde de çoluk çocuk kurban etlerinden pişirip hep beraber yiyelim . Bayramı bayramın tadında yaşayalım. Biz bu davranışımız yüzünden bayramlarımızı hafife alırsak korkarım bir gün gelir bayramlarımız bize küser.

 

Yoruma kapalıdır.