ÇOCUKLARIMIZ ÜZERİNDE TV, İNTERNET VE BİLGİSAYARIN OLUŞTURDUKLARI TEHLİKELER!

Bugün pek çok ailemiz çocuklarını evdeki Tv ve Bilgisayarla bilinçsiz bir şekilde meşgul ediyor. Bize dışarıdan taklit ve propaganda yolu ile giren ve bu modern(!) hayatın vazgeçilmez unsurları gibi gözüken vasıtaları sunarken,çocuklarına iyilik yaptıklarını düşünüyorlar. Ne yazık ki, bu bilinçsiz davranışları ile çocuklarına ne kadar büyük zarar verdiklerinin farkında olamıyorlar.

Tv,İnternet ve Bilgisayar Kullanmasının Zararları;

Tv, İnternet ve Bilgisayarların yetişkinlerden daha çok, çocuklar üzerinde etkileyici, kendine bağlayıcı bir etkisi vardır. Zaman zaman çocuklarımızın tv, internet ve bilgisayar karşısında büyülenmiş gibi saatlerce durduklarını farkederiz. Bu sürede çocuğu gözlemek ve denetlemek çok önemlidir.

Uzun süreli bilgisayar kullanmak, tv önünde durmak çocuklarda fiziksel ve ruhsal problemlere yol açabilmektedir. Bu problemlerin başında; göz rahatsızlıkları, radyasyonun olumsuz etkileri, duruşta ve iskelet yapısında bozukluklar, otistiğe varan beyinsel ve içe kapanıklığa varan ruhsal rahatsızlıklar gelmektedir.

Tv ve bilgisayar başında uzun süre geçirmenin çocuk ve gençlerde olumsuz sonuçları nedir? Uzmanların görüşleri şöyle özetlenebilir:

Fiziksel sonuçlar: Hareketsizlik ve buna bağlı sağlık, kilo sorunları, göz rahatsızlıkları, duruş problemleri ve radyasyona maruz kalma sonucu gelişen pek çok sağlık sorunlarına yol açabiliyor.

Duygusal sonuçlar: Korkular, kaygılar, sinirlilik, aşırı duygusallaşma

Bilişimsel sonuçlar: Sözel becerilerde kısıtlılık, dikkat dağınıklığı, okul başarısızlığı, yeni şeyler meydana getirme azalması, okumaya ilgisizlik

Davranışsal sonuçlar: Şiddet eğilimi, küfür, cinsellikle erken tanışma, sapkın eğilimler, tüketim ve marka tutkusu, bağımlılıklar

Sosyal sonuçlar: Sosyal ilişkilerde zorluk, isteksizlik ve içe kapanıklılık.

Sevgili anne-babalar, çocuklarınızı gerçekten seviyorsanız, bu teknolojik aletleri elektronik bebek bakıcısı olarak görmeyin, çocuklarınızı bu teknolojik aletlerin kollarına teslim etmeyin.

Bunları tamamen yasaklamak tepkilere sebep olabilir. Ama siz, çocukların televizyon ve bilgisayar karşısında geçirdikleri süreye ve oyunların içeriğine karşı son derece dikkatli olarak bu eylemi faydalı hale getirmelisiniz.

Büyük çoğunluğu ile yabancı kültür kaynaklarından gelen bizim kültürümüze yabancı, hatta özellikle bizim kültürümüzü bozma maksatlı, hazırlanmış casus programlara karşı uyanık olmamız gerekir. Çocuklarımız bu aletlerde Çizgi filimlerle, Dizilerle, Oyun programları ile karşı karşıya kalmaktadırlar. Dikkatli bir seçim ortaya konmazsa istemediğimiz sonuçlarla karşılaşmak zorunda kalabiliriz.

Çizgi Filmler: Büyük çoğunluğunda saldırma, yok etme, vurma, savaş, büyü, sihir… Diziler: Mafya, cinsellik, şiddet, doğa üstü güçler, ruhlar…

Oyunlar: Savaş, terör, kapkaç, kaçırılma, hırsızlık, cinayet…Erişkin dönemlerde dahi tanık olmasını istemeyeceğiniz her şeyle, çok erken yaşta bu aletler aracılığıyla tanışıyorlar.

Çocuklarımız bizden çok daha fazla imkanlara sahipler, ancak daha korunmasız bir dünyada yaşıyorlar. Bu nedenle anne babalara çok daha fazla görevler düşüyor. Küçük yaşlardan itibaren televizyon ve bilgisayarda oyun, çizgi film, reklam, klip izlemenin ne gibi sakıncaları vardır? Sorusunu çocuklarımıza ikna edici bir diyalogla anlatmalıyız.

www.gidaraporu.com/tv-bilgisayar-kola-energi_g.htm

Yoruma kapalıdır.