YAŞLANDIĞINIZDA ALZAYMER HASTASI OLMAK İSTERMİSİNİZ?

TEHLİKELİ OLMASINA RAĞMEN YOĞUN OLARAK KULLANILAN BİR KATKI MADDESİ: MSG (MONO msg1SODYUM GLUTAMAT)

“İşte bilhassa siz genç tüketicileri ürünlerine bağımlı hale getirerek daha çok ürün satabileceklerini düşündükleri için sizin tükettiğiniz ürünlerde yoğunlukla bu katkı maddesini kullanıyorlar.”

(MSG) Monosodium Glutamatın, Klinik Beslenme hakkındaki gerçekler:
MSG uzun süredir piyasada ve bilinçli tüketicilerin dikkatini her zaman çekmiştir. Ancak hakkındaki bu kadar negatif bulguya ve tıbbi çalışmalara, medyada zaman zaman konu olmasına rağmen hala tüketimi ve kullanımı çok yaygındır.
Peki MSG nedir?
MSG( Monosodium Glutamate) bir amino asit olan Glutamic Acid’in glutamat tuzudur. Tuz, zıt yükler tarafından tutulan bir molekülün kimyasal adıdır. Temelde, bir (mono) sodyum atomu amino asit glutamata bağlıdır.
Neden MSG kullanılıyor?
MSG’nin kendine has bir tadı yoktur. Tad alma duygusunu harekete geçirerek yiyeceğin daha lezzetli olmasına katkıda bulunur. Katkı olarak, Asya mutfağına,, konserve sebzelere, çorbalara, işlenmiş gıdalara konulur. Görünüşü tuz ve şekere benzer. Beyaz kristal haldedir. Neden MSG’nin tercih edildiği hala belirsizdir. Bazı üreticiler yalnızca tat arttırıcı olarak koyduklarını söylerken kimi tüketiciler MSG’nin alışkanlık yaptığına ve bu sebeple üreticilerin kullanmaya yöneldiğine inanıyorlar.

İşte bilhassa siz genç tüketicileri ürünlerine bağımlı hale getirerek daha çok ürün satabileceklerini düşündükleri için sizin tükettiğiniz ürünlerde yoğunlukla bu katkı maddesini kullanıyorlar.
MSG’nin diğer adları nelerdir?
Bütün ürünlerin paketinde MSG yazılmasa da değişik isim ve şekillerde kullanıldığından emin olabilirsiniz. Kandırılmayın: içerik bilgilerini dikkatle okuyun ve tedbirli olun.  Ama halkın arasında çin tuzu, m çin restoran sendromu gibi isimler de söyleniyor
DAİMA MSG İÇEREN GIDA KATKILARI:
Monosodyum glutamat, otolize maya (autolyzed yeast), hidrolize sebze proteini, bitkisel protein ekstraktı, sodyum kazeinat, kalsiyum kazeinat, maya özütü, teksture protein (TVP dahil), hidrolize yulaf unu, mısır yağı
ÇOĞUNLUKLA MSG İÇEREN GIDA KATKILARI:
Malt Ekstraktı, malt aroması, bulyon, et suyu, doğal aromalar, bilhassa doğal sığır veya tavuk aroması, maltodekstrin, peynir altı suyu protein, patates ve mısır cipsi, sucuk,sosis ve salam, dondurma,kek, bisküvi
MSG İÇEREBİLEN KATKILAR
Karragenan, enzimler, soya protein isolat, soya protein konsantresi, peynir altı suyu proteini konsantresi
Şu soruyu sorun : MSG zararsız ise neden farklı isimler altında gizleniyor?
MSG’nin yan etkileri var mıdır ve belirtileri nelerdir?
MSG (glutamik asid)’in tüketilmesinin bazı insanlarda farklı etkilere sebep olduğu bilinmektedir. Bu tür reaksiyonlar, sinir ilaçlarının sebep olduğu yan etkilere uzanacak kadar geniş bir yelpazeye yayılmıştır. Neden bazı bünyelerin tepki gösterdiklerini, bazılarının tepkisiz kaldıklarını bilmiyoruz. Emin olduğumuz tek şey, aşağıda sayılan reaksiyonlara MSG’nin yol açtığı veya durumu ciddileştirdiğidir.
FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu)’na göre MSG aşağıdaki doğrudan veya dolaylı yan etkilere neden olabilir:
Hissizlik, Yanma hissi, Karıncalanma, Yüz gerilmesi, Göğüs ağrısı, Başağrısı, Bulantı, Çarpıntı, Mahmurluk, Zayıflık, Astımlılarda nefes alma güçlüğü
MSG’ye hassas insanlarda gıdalarda katkı olarak kullanılan MSG yukarıdaki etkilere sebep olabilir. Buna ilaveten, bitkilerin gelişmesine yardımcı olan AuxiGro’nun kullanıldığı bitkilerdeki MSG ve MSG içeren diğer gübre ve kimyasalların sprey yoluyla uygulandığı mahsullerde bulunabilen MSG de aynı sonuçlara sebep olabilir. Hatta, “organik” olarak nitelendirilen tarım mahsullerindeki MSG de bu etkilere yol açabilir.
Değişik bağımsız araştırmalara göre MSG etki veya yan etkileri aşağıdaki belirtileri gösterebilir:
KALP – Ritim bozukluğu, atriyal fibrillasyon, taşikardi, çarpıntı, düzensiz kalp atışı, yavaş kalp atışı, tansiyondaki aşırı iniş ve çıkışlar
DOLAŞIM – Şişme
Mide- Bağırsak – İshal, Bulantı, kusma, mide krampları, rektal kanama, şişkinlik
Adale – Ağrılar, eklem ağrıları, Katılık
Nöroloji – Depresyon, ani ruh hali değişiklikleri, migren ağrısı, baş dönmesi, öfkelenme, sersemleme, yönelim bozukluğu, kafa karışıklığı, anksiyete, panik atak, hiperaktivite, çocuklarda davranış bozuklukları, dikkat dağılması, uyku hali, uykusuzluk, hissizlik, siyatik, titreme, kekeleme, rehavet. İleri yaşlara doğru beyin sinir uçlarında iltihaplanma ve alzaymer hastalığına kapı açma
Göz- çatal görüntü, odak bozukluğu, göz civarında basınç
Solunum – Astım, nefes azlığı, göğüs ağrısı, göğüste daralma, burun akması, hapşırma
Üreme – Ağrılı ve sık sık idrar, prostat şismesi, vajina şismesi, vajinal spoting, sık sık idrara çıkma, geceleri idrara kalkma
Deri – deri döküntüsü, ağız lezyonları, geçici kasılma, kısmi felç, kızarma, aşırı ağız kuruluğu, yüz şişmesi, dil şişmesi, göz altı torbaları
Birçok insan MSG’ye hassastır. Bu hassasiyet her zaman iyi huylu ve geçici olmayabilir. Dr. George Schwartz’ın “In Bad Taste: MSG Syndrome” kitabında belirttiğine göre, hastaları Giles de la Tourette Sendromuna, Multipl sklerosize ve kas bozunmasına benzer semptomlar geliştirmişler.
Dr. Schwartz ritim bozuklukları, düzensiz kalp atışları ve karaciğer anormallikleri saptadığını ifade etmektedir. MSG alanlarda depresyon ve anksiyete atakları dahi görülmüş. Zaman zaman karşılaşılan midede stress, başağrısı, sersemleşme, akıl karışıklığı da bilinen en büyük zararlardır.
Diğer yandan, MSG tüketen çocuklarda hiperaktivite ve öğrenme bozuklukları da görülmüştür. Bu tür bulgular genellikle yanlış anlaşılıp abur cubur yeme etkileri olarak algılanmaktadır.
Karşımızdaki sorulardan biri bu katkı maddesinin nasıl bu kadar farklı etkilere yol açabildiğidir. Bir görüşe göre, MSG beyine doğrudan etki ederek bünyeyi en hassas yerinden vurmaktadır.
Sinir sistemini alt üst edebilen bir maddenin çok farklı etkileri olması normaldir. Neredeyse düşünmeyi durdurabilmektedir.
MSG şişmanlatır mı?
Yukarıda sayılmayan bir başka yan etki obezitedir. Hayvanlarda yapılan deneyler, MSG’nin damarları daralttığını ve hipotalamusa etki yaparak sağlıklı hayvanlarda %40 iştah artışına neden olduğunu göstermiştir.

Sayılan belirtilere sahip olmamanız sebebiyle MSG’ye bağışık olduğunuzu sanıyorsanız serbest glutamik asidin pankreasa etki ederek insulin salgılattığını ve açlık hissi oluşturduğunu valiyum gibi GABA rahatsızlığına sebep olduğunu hatırlatırız.

Daha basit ifade edersek :

Şeker yediğinizde pankreas insulin üreterek şekere müdahale eder. İnsulin vücuttaki hücrelere fazla şekeri absorbe etmelerini söyler. MSG ise aynen insulin gibi tepkiye sebep olur. Yani, vücut MSG’yi farklı algılayarak hücrelere fazla şekeri absorbe etmelerini emreder. 1-2 saat sonra da şeker azlığı hissedilir ve vücut acıktığını zanneder. Böylece aslında acıkmadan yemek yersiniz.

Fakat yediğiniz yemekte yine MSG vardır. Yeniden aynı etki oluşur ve tekrar yemek yersiniz. Sonrasını söylemeye gerek yok.
MSG benim için kötü müdür?
Kararı kendiniz verin. Ama toplumda artan nörolojik bozuklukları, kanser ve diğer hastalıkları dikkate alırsanız birşeylerin değişmesi gerektiğini düşünmelisiniz.

Gerçek şu ki, gıda ve kişisel bakım ürünlerinde kimyasal madde kullanımı artmaktadır. Yapılan birçok çalışma MSG’nin birçok ciddi hastalıkla ilintili olduğunu göstermiştir. Bu sebeple ne tükettiğimize dikkat etmeli ve vücüdumuza sağlıklı besinler vermek için çaba göstermeliyiz.

Yoruma kapalıdır.