Çocuklarımız İçin Bu Bayramın Anlamı Nedir?

Ramazan ayının iple çekilen günleri Ramazan Bayram günleridir. “Ramazan Bayramı” nın gelmesine günler kalınca, çocuklar büyük bir heyecanla bayramı beklerler. İşte şimdilerde o günleri yaşıyoruz.bayram

Çocukların en sevdiği bayram, şeker bayramı adıyla da anılan, Ramazan bayramıdır. Çünkü çocuklar komşu ve akrabaları ziyaret ederek, bu bayramda şeker ve harçlık toplarlar. Bayram gelmeden önceki hazırlıklar da çocukları çok heyecanlandırır. Bayramın en değerli günü arife günüdür. Arife gününde bayram alış verişine çıkılır. Arife gecesi çocuklar bayramlıklarını yanına alıp uyur ve bayram sabahını iple çekerler. Bayram sabahı erkenden uyanır ve bayramlıklarını giyerler. Evin erkekleri camiye giderler. Bayram namazını kılıp eve dönenler ve evdekiler bayramlaşırlar. Çocuklar anne ve babalarıyla el öperek bayramlaştıktan sonra bir ayın sonunda ilk defa ailecek neşe ile kahvaltıya otururlar. Küçükler komşuları ziyarete çıkarlar. Bu fasılda harçlıklar toplanır.Çocuklar daha bayram gelmeden önce bayram harçlıkları ile ne yapılacağına kararlar verirler. Çocuklar ev ev gezerek şeker ve harçlık toplarlar ve kendi aralarında kimin daha fazla şeker ve harçlık topladığını tatlı tatlı hesaplarlar.

Ancak günümüzde, birçok ailede bu güzel bayram telaşları yok olmuş gibi. Birçok aile büyükleri için bayramlar yoğun iş programından sonra bir dinlenme tatili olarak görülmeye başlandı . Bayram ziyaretleri yapıldıktan sonra mutlaka tatil planları yapılır hale geldi. Bu davranış belki kabul edilebilir, ancak şimdilerde birçok aile bayram ziyaretlerini de tamamen terk edip tatil programları yapar duruma geldi. Bu yüzden günümüzde çocuklar da bayramı tatil olarak görmeye başladılar. Gerçekten bayramın anlamı, o dolu dolu muhabbet, dostluk ve mutluluk kokan manevi havası unutulmaya başlandı. Kültürel değerlerimiz ve bayramlaşma ikinci planda kaldı.Bu yozlaşmanın farkına varıp ananesine uygun bayram yapmaya karar veren ailelere ne mutlu. Ne kadar önemli bir iş yaptıklarının farkında olmalıdırlar.

Anne babalar çocuklarına bayramın tatil ve haçlık toplamaktan ibaret olmadığını, bayramda büyüklerin ziyaret edilip, ellerin öpüldüğü, küskünlerin barıştığı, vb. kültürel değerlerimizi tanıtmalıdır. Büyüklere saygı önemli bir konudur. Günümüzde gördüğümüz çocukların, büyük bir kesiminin büyüklere saygı göstermediğidir. Bu kesimdeki çocuklar bir büyüğünün yanında nasıl oturması gerekiyor, nelere dikkat edilmesi gerekiyor bilmiyor. Arkadaşlarına davrandığı gibi büyüklerine de davranabiliyorlar. Bu durumdan yakınmak yerine çocuklarımıza geleneklerimizi, saygı ve sevgiyi öğretmeliyiz. Bayramlar bunun için iyi bir fırsattır.

Çocuğunuzla mutlu bir Ramazan Bayramı geçirmeniz dileğiyle,

Yoruma kapalıdır.